MTP/MPO

  • Godkänd för datahallar
  • Inkopplingsförlust (referenskabel) < 0.3 dB/kanal
  • Backreflektion > -65 dB (SM)
  • Hög densitet 4–72 fiber
  • MTP/MPO fanout
  • MTP/MPO koppling
  • MTP/MPO korskopplingskabel

Smidigare installation tack vare våra rundmantlade kablage

Våra rundmantlade kablage förenklar installationen jämfört med traditionella platta bandkablar i optiska nätverk. Primärt märks fördelarna av när man använder flertalet bandkablar i samma uttag. Med hjälp av runda kablar kan installatörerna ha större flexibilitet vid dirigering av flermantlade kablar i kompakta nätverkssystem.

Micropol tillverkar ett brett utbud av MTP/MPO-produkter för singel och multimode system (även hybridsystem) De tillverkas alla i Sverige med Micropols toppmoderna poleringsteknik som garanterar högsta produktnöjdhet under installation och mätning av ert nätverk.

MTP/MPO-kablage används i varierande applikationer för alla nätverks- och enhetsbehov. MTP/MPO-fiberkablage reducerar ytan upp till 12 gånger densiteten av standardkontakter, vilket ger stora utrymmesbesparingar.

Micropols MTP/MPO-produktlinje nyttjar ”push-pull” för snabba och pålitliga kopplingar. Micropols samtliga MTP/MPO-kablage nyttjar högprecisions (ELITE) formade MT-ferruler med högprecisions (ELITE) styrpinnar av metall med exakta dimensioner för att garantera överlägsen optisk prestanda.

Telecom & broadcast


Vi använder cookies för att ge dig en bättre användarupplevelse. Läs mer

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close