PIGTAIL

  • Kundanpassade längder
  • Inkopplingsförlust < 0,2 dB
  • Backreflektion 55 dB (UPC)
  • Backreflektion -65 dB (APC)
  • 12 unika färger

Designad att vara framtidssäkrad

Micropols högkvalitativa pigtail är utformad för att leverera optisk prestanda för framtida bandbreddskrav. Produkten är paketerad så att den ligger väl skyddad och kontakterna sorterade i numerisk ordning för att underlätta installationen.

Vi tillverkar pigtails enligt era önskemål oavsett längd, typ av fiber eller val av kontakter. Våra pigtails levereras i en miljövänlig och smart förpackning som gör installationen enklare och snabbare.

Vi har kapacitet att tillverka stora och små volymer, från några få enheter upp till flera tusentals. Alla Micropols pigtails tillverkas i Sverige. Detta garanterar korta ledtider och hög kvalitet.

Telecom (TC) eller Blue Line (BL)

Vi använder samma fiber och komponenter i tillverkningen av Telecom (TC) och Blue Line (BL) produkter. Vi använder oss även av samma tillverkningsprocesser vid kontaktering, polering och reflektionsmätning.

Blue Line-produkter har en prestandaetikett på förpackningen som ger gränsvärde för inkopplingsförlust på <0,2dB och backreflektion på >55dB för UPC med angiven verifikationsmetod.

Telecomprodukter har en ID-etikett på kablaget tillsammans med mätprotokoll och prestanda för alla kontakter på kabeln. Dessa värden sparas i Micropols databas.

Alla multimode artiklar tillhandahålls med Blue Line (med prestandaetikett på förpackningen) som standard om inget mätprotokoll efterfrågas.

Vårt standardutbud

Singelmode:
Blue Line: FCAPC, FCUPC, LCAPC, LCUPC, MUAPC, MUUPC, SCAPC, SCUPC, STUPC
Telecom: FCAPC, FCUPC, LCAPC, LCUPC, MTRJ.M, MUAPC, MUUPC, SCAPC, SCUPC, STUPC

Multimode: OM1, OM2, OM3, OM4
FCPC, LCPC, MTRJ.M, SCPC, STPC, MUPC

Telecom & broadcast


Industri


Vi använder cookies för att ge dig en bättre användarupplevelse. Läs mer

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close