Adapter SCA Simplex FL

Adapter SCA Simplex FL

SCS adapter med keramisk styrhylsa. Clips för snabb montering och flange med fästhål för skruv.

Antal 

SC adaptrar är utformade för att koppla ihop fiberoptiska kontakter i en fiberoptisk panel. SC adaptrarna är kompakta och platsbesparande, med en hög sammankopplingsprecision både i single-mode och multi-mode, tack vare den keramiska styrhylsan. SC Duplex adaptern erbjuder dubbelt så många portar jämfört med SC Simplex adaptern.

Egenskaper

• Premium produkt i ett stycke / ingen svetspunkt
• Telcordia, ANSI, TIA/EIA och IEC Compliance
• Patenterad produkt i ett stycke förhindrar att hylsan minimerar skador
• Olika färger för att möta kundernas krav

Fiberkontakt SCA Drifttemperatur -40°C - +75°C
Inkopplingsförlust Generell 0.05
Max 0.2
Lagringstemperatur -40°C - +75°C
Montering Skruvfäste (tillgänglig med snap on) Keramisk styrhylsa /Ferrule urkopplingskraft 200gf - 600gf
Typ Simplex Hylsmaterial Zirconia
Färg Grön Matning <0.1dB generellt byte, 500 matningar

Relaterade produkter