PROCON HMC D-hole

PROCON HMC D-hole

PROCON Expanded beam kontakt HMC D-hole med 1-4 kanaler tillgänglig som single- och multimode.

PROCON HMC expanded beam kontakter finns tillgängliga med 2 och 4 kanaler, i single- och multimode. PROCON HMC expanded beam kontakter är kompakt designad för att klara tuffa miljöer i trängre utrymmen.

Serien med HMC kontakter är en nätt expanded beam kontakt som är lämplig för broadcast, militära applikationer, industrier och petrokemiska miljöer.

Egenskaper

  • Avancerad expanded beam teknologi
  • Hermafroditisk
  • 1-4 kanaler i singel- eller multimod
  • Kräver inga adaptrar
  • Låga underhållskrav
  • Enkel att rengöra utan att verktyg eller annan särskild utrustning krävs

Optisk prestanda

Typ Singelmod (SM), multimod (MM) eller hybrid
Inkopplingsförlust (SM) Generell inkopplingsförlust -1,0dB (1310 nm)
Maximal inkopplingsförlust -1,5dB (1310 nm)
Inkopplingsförlust (MM) Generell inkopplingsförlust -1,0dB (1300 nm)
Maximal inkopplingsförlust -1,5dB (1300 nm)
Backreflektion (PDL) >35dB till 1310nm eller 1550nm
Polarisationsberoende förlust mindre än 0,5 dB

Mekanisk prestanda

Kontakttyp Hermafroditisk
Överensstämmer med ROHS & REACH
Material Härdanodiserad aluminium
Fall 500 fall från 1,2 meters höjd

Yttre faktorer

Temperatur -40°C to +85°C
Förvarings temperatur -55°C to +85°C
Kapslingsklassning IP67
Flamskyddsklassning DOD-STD-1678 enl. metod 5010

 

Kompatibel med*:

  • FIBRECO - MINI 3
  • STRATOS HMC
HMC D-hole EN
HMC D-hole EN
Expanded beam cleaning instructions EN
Expanded beam cleaning instructions EN
Procon D-hole Drawing
Procon D-hole Drawing

Rengöring av expanded beam kontakter

Denna instruktion går igenom den rekommenderade rengörings proceduren som är lämplig för expanded beam kontakter. Dessa kontakter är kontaktlösa, vilket gör att smuts kan repa eller skada linserna om kontakterna kopplas utan att rengöras först.


Relaterade produkter